ORTA YAŞTA İŞ BULMAK ZORLAŞIYOR MU?

 • 1910,2020

  ORTA YAŞTA İŞ BULMAK ZORLAŞIYOR MU?

  Orta yaşta iş bulmak genç yaşlara oranla daha mı zor? Orta yaşta daha kolay iş bulmak için neler yapılmalıdır? Sizler için araştırdık.

  40 yaşınızı devirmiş ve bugüne dek çeşitli donanımlara sahip olmuş bir çalışan olarak işiniziden ayrıldınız ve yeni bir iş mi arıyorsunuz? Cevabınız evet ise durumunuz genç çalışanlara oranla biraz daha zor diyebiliriz. Yapılan araştırmalar genç bir çalışan değilseniz iş arama süreciniz ortalama olarak 2 kat daha uzun sürebilir diye belirtiyor. Peki siz bu durumu hızlandırmak için neler yapabilirsiniz bir göz atalım.

  Öz geçmişinizi Mümkün Olduğunca Net ve Anlaşılır Bir Hale Getirin Eğer orta yaş grubunda yer alan bir çalışansanız Cv'niz ne kadar sade ve anlaşılır olursa işe alınma olasılığınızın o kadar artacağını belirtmek isteriz. Karmaşık Cv'lere kimse göz atmak istemeyeceğinden CV'nizi sadeleştirmek için yüksek başarılarınızın olduğu ve başvurduğunuz pozisyon ile alakalı tecrübelerinize yer vermeniz sizlere bu yolda avantaj sağlayacaktır.

  Sosyal Medya'nın Gücünü Kullanın Bugüne kadar iş hayatına dair edinmiş olduğunuz çok çeşitli tecrübeleriniz olabilir fakat bazen bunlar da işe alınmanız için yeterli olamacaktır. Şirketler nasıl ki kendilerini çağın gereksinimlerine uygun hale getiriyorlarsa bünyelerinde çalışan ya da çalışacak elemanlarında bu gereksinimleri yerine getiriyor olmasına dikkat ederler. Rakipleriniz yani genç çalışanlar dijital çağa sizden daha önce ayak uydurdukları için sizlerin de geride kalmamanız gerekmektedir. Bu sebeple kendinize sosyal medyada yer edinmeli ve Cv'nize sosyal hesaplarınızı eklemeyi ihmal etmeyerek işverene yeni çağa ayak uydurduğunuzu göstermelisiniz.

  Öz Geçmişinizi Çeşitlendirin ÖZ geçmişinizi çeşitlendirmek farklı pozisyonlardaki farklı ilanlara daha doğru düzenlenmiş bi cv ile başvurmanızı sağlayacaktır.  Bu şekilde tecrübelerinizi daha etkili bir şekilde ortaya çıkarabileceğinizden Cv'nizi elenme tehlikesinden kurtarmış olursunuz.

  İşine Sadık Uzun Süreli Bir Çalışan Olacağınız İmajını Verin Herşey tamam tüm bahsedilenleri yerine getirdiniz ve sonunda mülakata çağırıldığınızı varsayalım. Artık yapmanız gereken tek şey son dönemlerde  işverenlerin en çok mağdur oldukları konulardan biri ile onları ikna ediyor olmanız. Merak ediyorsanız hemen açıklayalım. İşverenler bazı daha az tecrübeli ve genç adayların yüksek beklentileri ve sürekli iş değiştirmelerinden oldukça rahatsızlar bu sebeple onlara hem yaşınız hem de tecrübeniz gereği sadık ve uzun süreli bir çalışan olacağınız imajını vermelisiniz. Bu şekilde işe alınma ihtimalinizi artırabilirsiniz.

  Gelişime ve Değişime Karşı Koymayın Ona Adapte Olun Yaşınız nasıl ki iş bulmanız için engel değilse gelişiminizi sürdürmeniz ve yeni bilgiler öğrenmeniz için de engel değildir. Bu sebeple yeni jenerasyondan gelen rakiplerinize karşı hazırlıklı olmalısınız örneğin dijital konulara pek hakim değilseniz bunları öğrenebilir ya da ofis programlarını bilmiyorsanız ve etkili kullanamıyorsanız bu eksiklerinizi kısa sürede tamamlamalısınız. Değişime karşı koymak yerine ona ayak uydurmalısınız.

HEMEN BİLGİ AL!

Eğitimlerimizle Hayalindeki Mesleği Yapabilirsin!

"Copyrights © • Tüm hakları saklıdır."