BAŞARILI BİR İŞ GÖRÜŞMESİ İÇİN 5 İPUCU

 • 1910,2020

  BAŞARILI BİR İŞ GÖRÜŞMESİ İÇİN 5 İPUCU

  İş görüşmeleri kariyer rotanızı belirlemeniz ve bundan sonraki yaşamınızın şekil almasında önemli rol oynar. Başarılı bir iş görüşmesi geçirmek ise görüşmeye hazırlanırken bazı ayrıntılara dikkat etmekten geçiyor...

   

  1- Kılık Kıyafet Faktörü

  Görünüşün bireyleri etkileyecek ilk nokta olduğunu göz önünde bulundurursak karşılaştığınız bir kişide ilk intiba oluşturmak için yalnızca 30 saniyeniz bulunuyor. Bu sebeple iş görüşmesine giderken mutlaka kıyafetinize ve saçınıza dikkat etmelisiniz. Uygun olmayan kıyafet  ya da kişisel temizliğiniz ve bakımınıza özen göstermeden görüşmeye katılmak daha ilk anda görüşeceğiniz kişide olumsuz bir algı oluşturacaktır. Başarılı bir görüşme için kılık kıyafet faktörüne mutlaka dikkat etmelisiniz.

  2- Geç Kalmamak

  Günü ve saati önceden belirlenmiş olan bir görüşmeye geç kalmak hem özel yaşamımızda hem de iş yaşamında doğru bir davranış değildir. Özellikle iş bu bir iş görüşmesi ise geç kalmak sizin iş disiplini olmayan bir birey olarak algılanmanıza sebep olabilir. Bu sebeple iş görüşmesine vaktinde katılmak başarılı bir görüşme geçirmek için önemli etkenlerden biridir. Eğer olağanüstü sebeplerden dolayı bir geç kalma durumunuz oluşuyorsa mutlaka görüşeceğiniz kişiye görüşme saati öncesinde bilgi vermelisiniz ve geç kalma mazeretinizi  belirtmelisiniz.

  3- İş Deneyimleri Hakkında Doğru Beyanda Bulunmak

  İş Görüşmesi sırasında dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de eğitim ve iş tecrübeleriniz konusunda doğru beyanda bulunmaktır. Doğru beyanda bulunmamak işe kabul edilseniz dahi sonraki iş yaşamınızda sizi olumsuz sonuçlarla karşılaştırabilir. Göreve başladığınız şirket verilen yanlış bilgilerden dolayı zor durumda kalabilir. Bu sebeple özgeçmişinize eklediğiniz bilgilerin eksiksiz ve gerçeği yansıttığından emin olmalısınız.

  4-Ücret Konusunda Aceleci Olmamak

  Ücret çalışanlar için önemli faktörlerden biridir. Çalışan, yaptığı işin karşılığında alacağı ücreti öğrenmek ister . Fakat iş görüşmesi sırasında yapılmaması gereken davranışlardan biri de ücret konusunda aceleci davranmaktır. Ücret konusunda sabırlı olmak ve konuyu sizi görüşmeye davet eden şirket yetkilisinin açmasını beklemek daha sağlıklı bir iş görüşmesi yapmanıza  sebep olacaktır.

  5- İş Görüşmesi Yapacağınız Şirket Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

  İş görüşmelerinin önemle dikkat edilmesi gereken bir noktası da görüşme yapacağınız şirket hakkında bilgi sahibi olmaktı. Günümüzde dijital mecraların ve teknolojinin gelişimi ve desteği ile araştırma yapmanın bir o kadar kolaylaştığını gözardı etmemek gerekir. Bu sebeple görüşmeye katılmadan mümkünse bir gün önce şirket hakkında genel bilgiye,  vizyon ve misyonununa yönelik bilgileri araştırabilirsiniz. Şirketin sosyal medya hesaplarını, İnsan Kaynakları Sayfaları'nı  inceleyebilirsiniz. Şirket  hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

HEMEN BİLGİ AL!

Eğitimlerimizle Hayalindeki Mesleği Yapabilirsin!

"Copyrights © • Tüm hakları saklıdır."